MORANA

Moderní a plně autonomní dělostřelecký prostředek pro přesnou palebnou podporu.

DĚLOSTŘELECKÉ SYSTÉMY
  • Ráže 155 mm NATO
  • Dostřel až 41,5 km
  • Plně automatizované navedení zbraně
  • Schopnost přímé střelby
  • 45 vezených nábojů

Dělostřelecký systém MORANA

hlavní rysy

Samohybná kanónová houfnice MORANA je sofistikovanou dělostřeleckou zbraní  ráže 155 mm / 52 ráží  s automatickým nabíjením, určenou pro rychlou a efektivní podporu operačně-taktických a taktických uskupení pozemních sil. Unikátní palubní řídící a diagnostický systém umožňuje i autonomní plnění bojových úkolů.

Unikátní konstrukce samohybné houfnice MORANA představuje kombinaci speciálního podvozku a autonomního věžového dělostřeleckého systému s osádkou chráněnou v balisticky odolné kabině. Spojuje tak v sobě výhody lehkých samohybných dělostřeleckých systémů kategorie TMG (Truck Mounted Gun) a těžkých dělostřeleckých systémů s bojovými věžemi.

Houfnice nabízí vysokou mobilitu na zpevněných komunikacích i v těžkém terénu, velkou stabilitu při střelbě, relativně nízkou hmotnost, přičemž odpadá nutnost nasazení logistických prostředků jako v případě pásových dělostřeleckých systémů, dále vysoký stupeň ochrany osádky, plně automatický systém nabíjení, navedení zbraně a zamíření a velkou zásobu vezené munice.

3členové osádky
41,5kilometrů dostřel
90km/h rychlost na silnici
 

MORANA

Palubní řídící a diagnostický systém

Houfnice MORANA je vybavena unikátním palubním řídícím a diagnostickým systémem, který obsahuje subsystémy diagnostiky, inerciální navigace, automatického navedení děla, autonomního výpočtu prvků pro střelbu a managementu munice. Houfnice disponuje automatizovaným naváděcím systémem děla, který umožňuje rychlé a plně automatické navedení zbraně do palebné pozice.

Základní schopnosti palubního řídicího systému je připravit houfnici k palbě do 40 sekund od zastavení v palebném postavení. Tato činnost je vykonána v automatickém režimu bez nutnosti opustit kabinu, tzn. zamíření děla na cíl, nabíjení munice i odpálení je řízeno z pracovišť v kabině.

Diagnostický systém zaznamenává provozní a stavové parametry zbraňových a podvozkových systémů, včetně vyhodnocování chybových stavů. Diagnostický systém zobrazuje tyto parametry a stavy na displejích na jednotlivých pracovištích v kabině. Podle požadavků mohou být vybrané údaje odesílány nadřízenému stupni k hodnocení bojeschopnosti popř. plánování logistické podpory. Poruchové stavy se archivují pro potřeby servisní údržby.

Speciální architektura palubního řídícího systému umožňuje integraci zákaznického řešení systému řízení palby.

HLAVNÍ PŘEDNOSTI HOUFNICE

BOJOVÉ A TAKTICKÉ VLASTNOSTI
PŘESNOST A ÚČINNOST STŘELBY
TERÉNNÍ VLASTNOSTI A ROZSAH
OSÁDKA
NOUZOVÉ SCHOPNOSTI
APHU

PARTNEŘI PROJEKTU

Centrála společnosti

EXCALIBUR ARMY spol. s r.o.
Olomoucká 1841/175
785 01 Šternberk
Česká Republika
+420 585 083 111
sales@excaliburarmy.cz

Související služby

V rámci každého obchodního případu jsme připraveni nabídnout špičkový klientský program - včetně právního servisu, licenčního a celního řízení, balení či dopravy. Nabízíme i poprodejní podporu v podobě zajištění servisu, dodávek náhradních dílů, dokumentace či zaškolení.